Predstavnici Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom od 18 – 19. novembra 2024. godine, prisustvuju regionalnom događaju „Najbolje prakse u sprečavanju korupcije – od politke do akcije“ koji se održava u Prištini, Kosovo.
Događaj koji je organizovao Ured Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC) u saradnji sa Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) i uz finansijski doprinos UN misije na Kosovu (UNMIK) je poslužio kao platforma za razgovor o najboljim praksama u regionu u sprečavanju korupcije, sa posebnim fokusom na uspešne strateške i političke okvire i inovativne preventivne mjere, kolektivno djelovanje i odgovor organa za provođenje zakona na korupciju.
Na zapadnom Balkanu, UNODC je bio ključan u pružanju podrške regionalnom odgovoru na korupciju i organizovani kriminal kroz omogućavanje tehničke pomoći za regionalnu mapu puta za borbu protiv korupcije i nezakonito finansiranje - Regional Anti-Corruption and Illicit Finance Roadmap.
Događaj je okupio kreatore politike i praktičare sa iskustvom u pitanjima prevencije korupcije, osobe specijalizovane za obrazovanje o korupciji, predstavnike civilnog društva, akademske zajednice i druge praktičare sa Kosova, Albanije i Bosne i Hercegovine i ovo je nastavak opredjeljenosti Agencije u borbi protiv korupcije i stvaranju sistemskih rješenja kroz antikorupcijske aktivnosti i politike u Bosni i Hercegovini.
Emir Bašić, v.d. direktor Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom sa saradnicima jučer je prisustvovao okruglom stolu na temu izazova identifikovanja i oduzimanja imovine, koji je održan u Banja Luci.
Emir Bašić, v.d. direktor Agencije je u okviru ovog događaja, kojem su prisustvovali praktičari u sprovođenju zakona koji rade na financijskim istragama i otkrivanju imovine, sudije, tužioci, kao i nacionalni i regionalni stručnjaci u ovoj oblasti, predstavio nadležnosti i djelokrug rada, te iskustva u radu Agencije, aktivnosti koje Agencija poduzima u postupcima upravljanja privrednim društvima, kao i najefikasnije načine očuvanja vrijednosti oduzete imovine i učinkovito postupanje sa trajno oduzetom imovinom.
Primarni cilj okruglog stola je bio naglašavanje značaja i prednosti identifikovanja i oduzimanja imovine, s posebnim osvrtom na njegovu ulogu u ometanju kriminalnih organizacija, jačanju vladavine prava i obnavljanju povjerenja javnosti. Dodatno, događaj je obuhvatio postojeće pravne okvire i moguće nedostatke u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, kao i novine na nivou Evropske unije (EU) i međunarodnom nivou, kao što su preporuke Radne grupe za finansijsku akciju i EU Direktiva 2024/1260 o identifikovanju i oduzimanju imovine.
Događaj je organizovan u okviru zajedničkog vanbudžetskog projekta Odjeljenja za transnacionalne pretnje (TNTD) i Kancelarije koordinatora OSCE-a za ekonomske i ekološke aktivnosti (OCEEA) Sekretarijata OSCE-a, pod nazivom “Jačanje napora za povraćaj imovine u regionu OEBS-a” čiji je osnovni cilj podizanje svesti i jačanje saradnje među državnim institucijama i agencijama uključenim u proces identifikovanja i oduzimanja imovine, koji predstavlja ključni stub ukupne efikasnosti ovog procesa.
U nastavku ostvarivanja učinkovitog upravljanja sa nezakonito stečenom imovinom i uspješnog razvoja dobre međuagencijske saradnje Emir Bašić, v.d. direktor Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom jučer je sa saradnicama posjetio Agenciju za upravljanje oduzetom imovinom Republike Srpske.
Ovaj sastanak je održan u okviru međuinstitucionalne saradnje, odnosno razmjene iskustava i najboljih praksi u poslovima upravljanja oduzetom imovinom i predstavlja nastavak odlične saradnje koju agencije za upravljanje oduzetom imovinom u Bosni i Hercegovini imaju.
Tom prilikom direktori agencija, Svjetlana Kusić i Emir Bašić, razmijenili su informacije o pravnom okviru za upravljanje oduzetom imovinom u Republici Srpskoj i Federaciji Bosne i Hercegovine, nadležnostima i djelokrugu rada, te iskustvima u radu obje Agencije uz razgovor o izazovima s kojima se suočavaju ove dvije institucije, te pronalaženju zajedničkih rješenja i zaključaka.
Razmjena iskustava, te međuinstitucionalna saradnja koju Agencija ostvaruje, predstavljaju izuzetan doprinos jačanju kapaciteta tijela koja upravljaju sa nezakonito stečenom imovinom, kako u Bosni i Hercegovini, tako i u regionu, te ćemo u narednom periodu istu intezivirati u saradnji sa našim međunarodnim partnerima, kazao je Bašić.
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Uredom Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) je predstavnicima svih kantonalnih tužilaštava i institucija koje provode financijske istrage predstavila Vodič za oduzimanje imovinske koristi proistekle iz krivičnog djela.
Vodič je urađen od strane profesionalaca iz oblasti oduzimanje imovinske koristi, između ostalog i predstavnika Agencije, a isti je tehnički podržan od strane UNODC-a u okviru Regionalne mape puta za borbu protiv korupcije i ilegalnih financijskih tokova i finansiran od strane Vlade Velike Britanije.
Cilj ovog vodiča je da tužiocima i ovlaštenim službenim licima pruži listu najrelevantnijih propisa, subjekata i koraka koje treba da preduzmu u najranijoj mogućoj fazi tokom istrage, prikupljanja dokaza o imovini i obezbjeđenja imovine u cilju trajnog oduzimanja.
Jasna Pekić, regionalni specijalist za oduzimanje imovine i borbu protiv korupcije ispred UNODC-a je predstavila Vodič učesnicima skupa i istakla da su osobe koje su učestvovale u izradi istog nastojali na jednom mjestu objediniti sve potrebne procedure i aktivnosti koje su potrebni tužiocima i ovlaštenim službenim licima u postupku oduzimanja imovinske koristi u krivičnim postupcima u Bosni i Hercegovini. Tako Vodič sadrži pravne institute vezane za oduzimanje imovine i imovinske koristi, korake u fazi financijske istrage, izvore podataka, procesne radnje, osiguranje i upravljanje imovinom, okončanje financijske istrage, međunarodna saradnja i međunarodna pravna pomoć. Jedan posebni dio Vodiča su relevantni obrasci koji između ostalog, uključuju naredbu za provođenje financijske istrage, naredbu za financijsko vještačenje, prijedlog privremenih mjera osiguranja oduzimanja imovinske koristi, prijedlog za trajno i prošireno oduzimanje i drugo, istakla je gđa Pekić.
Polazeći od osnovnog principa da niko ne može zadržati imovinsku korist stečenu krivičnim djelom, osnovna obaveza tužilaštava i agencija za provedbu zakona je da otkrivaju i identificiraju imovinsku korist stečenu krivičnim djelom. Stoga, istražni organi moraju uspostavit efikasan sistem razmjene financijskih obavještajnih podataka tokom cijelog procesa oduzimanja imovine. To znači da tok financijskih obavještajnih podataka mora biti koordiniran i u skladu sa postojećim domaćim zakonima, politikama i procedurama, kazao je Bašić.
Ovdje možete preuzeti - Vodič za oduzimanje imovinske koristi proistekle iz krivičnog djela.
Овдjе можете преузети - Водич за одузимање имовинске користи проистекле из кривичног дjела.
Ovdje možete preuzeti - Vodič za oduzimanje imovinske koristi proistekle iz krivičnog djela.
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa OSCE Sekretarijatom iz Beča je u periodu 07 – 08. novembra 2024. godine u Neumu organizovala okrugli sto na temu “Primjena i izazovi kod pokretanja i provedbe finacijskih istraga za kontakt osobe” s ciljem predstavljanja dobre prakse identifikovane u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo.
Kako bi se unaprijedio rad na predmetima organizovanog, privrednog kriminala i korupcije u okviru kojih se provode financijske istrage, te osiguralo postizanje još boljih rezultata u oblasti oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom, Kantonalno tužilaštvo Kantona Sarajevo uputilo je inicijativu institucijama koje raspolažu podacima o imovini koja može biti predmet oduzimanja u krivičnom postupku, za imenovanje kontakt osoba za službenu komunikaciju sa navedenim tužilaštvom u financijskim istragama.
Cilj inicijative je da se imenuje osoba/osobe kojima se tužioci mogu direktno obratiti za dostavljanje podataka u financijskim istragama u slučaju hitnosti ili iz drugih opravdanih razloga. Kao rezultat navedene inicijative sačinjena je lista sa podacima o kontakt osobama za potrebe službene komunikacije Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo u financijskim istragama sa navedenim institucijama.
S obzirom da se radi o dodatnim informativnim materijalima kao pomoćnim alatima za rad tužilaca, na okruglom stolu su predstavljeni zaključci koje je donijelo Visoko sudsko i tužilačko vijeće Bosne i Hercegovine, i to da se svim tužilaštvima u Bosni i Hercegovini proslijedi navedena lista sa podacima o kontakt osobama za potrebe službene komunikacije u financijskim istragama, kao primjer pomoćnog alata za postupanja tužilaštava u radu na predmetima financijskih istraga, te su pozvani svi glavni tužioci da poduzmu korake u pravcu upućivanja inicijative za određivanje kontakt osoba za potrebe službene komunikacije sa institucijama sa kojima sarađuju u finansijskim istragama, a da po potrebi koriste i relevantne podatke o kontakt osobama iz postojeće liste koju je sačinilo Kantonalno tužilaštvo Sarajevo.
“Primjena liste omogućava tužiocima direktnu komunikaciju sa kontakt osobama iz relevantnih institucija, čime se direktno doprinosi intenzivnijem i efikasnijem vođenju financijskih istraga, čime Agencija nastavlja sa praksom identifikovanja i prikupljanja dobrih praksi rada tužilaštava, te omogućavanje djeljenja takvih praksi kroz redovnu razmjenu informacija, koordinirane akcije i međusobnu podršku, čime jačamo temelje pravne dršave, što u konačnosti predstavlja i vizuju Agencije – Pravedno društvo u kojem se kriminal neće isplatiti”, kazao je Bašić.
- OGLAS ZA JAVNO NADMETANJE ZA PRODAJU TRAJNO ODUZETE NEPOKRETNE IMOVINE
- AGENCIJA DJELUJE PO PREPORUKAMA IZ ALTERNATIVNOG IZVJEŠTAJA O NAPRETKU BiH U ISPUNJAVANJU PRIORITETA EU
- FEDERALNA AGENCIJA ZA UPRAVLJANJE ODUZETOM IMOVINOM PREUZELA MOTORE I KVADOVE
- Javni poziv za prikupljanje ponuda za sklapanje Ugovora o zakupu nekretnina