Emir Bašić, v.d. direktor Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom sa saradnicima prisustvuje radionici „Istraživanje korupcije sa fokusom na financijske istrage“, koja se održava u organizaciji Ureda Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal 16. i 17. decembra u Brčkom.
Radionica je organizovana u okviru projekta „Jačanje kapaciteta i koordinacije provođenja zakona i pravosuđa u Bosni i Hercegovini u borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala“ koji podržava Vlada Republike Italije.
Na radionici koja je bila posvećena procesuiranju korupcije, sa fokusom na financijske istrage predstavljen je strateški odgovor na borbu protiv korupcije, odnosno aktivnosti u okviru stuba represije u Strategiji za borbu protiv korupcije za period 2024-2028. i Akcionom planu za provedbu Strategije za borbu protiv korupcije 2024- 2028.
U okviru Strateškog cilja 2. navedene strategije, koji se odnosi na jačanje mehanizama otkrivanja i dokazivanja koruptivnih krivičnih djela pod Strateškim programom 2.3. Finansijske istrage, oduzimanje i upravljanje oduzetom imovinom nalaze se aktivnosti koje se odnose na unaprjeđenje financijskih istraga, edukaciju državnih, policijskih, poreznih službenika, te službenika i nosilaca pravosudnih funkcija, unaprjeđenje propisa kojima će se regulisati svi aspekti za provođenje financijskih istraga, kao i unaprjeđenje mehanizama upravljanja oduzetom imovinom.
S tim u vezi, radionica je predstavila tužilačku perspektivu, perspektivu Financijsko-obavještajnog odjela Državne agencije za istrage i zaštitu i Financijske policije u financijskim istragama, a takođe je otvorila i diskusiju o pitanjima vezanim za upravljanje privremeno i trajno oduzetom imovinom.
Jasna Pekić, regionalna stručnjakinja UNODC-a je predstavila UN-ove alate u borbi protiv korupcije kroz UNODC Global Operativnu mrežu organa za provođenje zakona protiv korupcije (GlobE) i putevima saradnje koji se mogu uspostaviti radi jačanja regionalne saradnje u istragama i procesuiranje slučajeva korupcije i Vodič za oduzimanje imovine i imovinske koristi proistekle iz krivičnog djela čiji je osnovni cilj da tužiocima i ovlaštenim službenim licima pruži listu najrelevantnijih propisa, subjekata i koraka koje treba da preduzmu u najranijoj mogućoj fazi tokom istrage, prikupljanja dokaza o imovini i obezbjeđenja imovine u cilju trajnog oduzimanja.
„Imperativ u okviru postupaka za oduzimanje nezakonito stečene imovinske koristi je očuvanje vrijednosti privremeno ili trajno oduzete imovine uz obavezu poštivanja principa "pažnje dobrog domaćina". Oduzimanjem nezakonito stečene imovine i njena ponovna društvena upotreba u zajednici jača kulturu zakonitosti, pravednosti i jednakosti, pomaže u izgradnji otpornosti zajednice i društva na korupciju, te se poboljšava povjerenje građanja u sistem pravosuđa i vlasti“, istakao je Bašić.