Predstavnici Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom jučer su u saradnji sa Misijom OSCE-a u Bosni i Hercegovini održali radni sastanak sa predstavnicima pravosudnih institucija u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, s cilju jačanja i unapređenja međuinstitucionalne koordinacije i saradnje.
Na sastanku su osim v.d. direktora Bašića i njegovih saradnika iz Agencije, prisustvovali i Zdenko Kovač, glavni kantonalni tužitelj Kantonalnog tužilaštva Hercegovačko-neretvanskog kantona sa saradnicima, Zoran Krtalić, predsjednik Kantonalnog suda u Mostaru sa saradnicima, Bajro Avdić, predsjednik Općinskog suda u Mostaru, Emilija Zrnić, predsjednica Općinskog suda u Čapljini, Anđela Ljubić-Čović, sutkinja općinskog suda u Čitluku, Dženad Grošo, direktor Sudske policije u Federaciji Bosne i Hercegovine i Armin Krvavac, načelnik Centra sudske policije u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, te predstavnik OSCE Misije u Bosni i Hercegovini Meris Mušanović.
Tokom sastanka je razgovarano o dosadašnjoj saradnji i izazovima prilikom izvršenja sudskih rješenja o oduzimanju imovinske koristi za službenike Sudske policije Federacije Bosne i Hercegovine, planiranju prije zaplijene, kao i dodatnom unapređenju saradnje po pitanjima implementacije odredbi Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom u Federaciji BiH, kada je u pitanju Hercegovačko-neretvanski kanton.
Istaknuta je važnost edukacije nosilaca pravosudnih institucija i policijskih službenika u oblasti financijskih istraga i oduzimanja nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, a definisani su i budući koraci u međuinstitucionalnoj saradnji prilikom donošenja i provođenja odluka o oduzimanju imovinske koristi.
Zahvaljujemo Misiji OSCE-a u Bosni i Hercegovini, koji nastavljaju pružati podršku Agenciji u njenom radu čime se naglašava posvećenost podršci reformskim prioritetima kroz jačanje vladavine prava i borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala. Jedan od načina za unapređenje oblasti koja se odnosi na oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom je otvorena komunikacija, jer je ista ključna komponenta dobrih odnosa, saradnje i profesionalne prakse, te će Agencija i u narednom periodu nastaviti sa održavanjem koordinacijskih sastanaka sa predstavnicima pravosudnih institucija u Federaciji Bosne i Hercegovine, istakao je Bašić.