Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine je u periodu 05 – 06. novembra 2024. godine u Neumu, s ciljem unaprjeđenja kvalitete financijskih istraga realizovala edukaciju za policijske službenike Federalne uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo - Uprave policije. Osim policijskih službenika, edukaciji su prisustvovali i federalni financijski inspektori iz Financijske-finansijske policije Federacije Bosne i Hercegovine.
Imajući u vidu da učinkovito provođenje financijske istrage od strane policijskih službenika, kao i ostalih službenika koji provode financijske istrage u Federaciji Bosne i Hercegovine, tužiocima predstavljaju osnovu za dalje postupanje i donošenje konačne tužilačke odluke o postojanju ili nepostojanju osnovane sumnje tj. odluke podizanju optužnice ali i donošenja odluka o provođenju financijske istrage i sljedstvenom stavljanju prijedloga za oduzimanje nezakonito stečene imovine, unaprjeđenje financijskih istraga je od ogromnog značaja za efikasnije i kvalitetnije otkrivanje i procesuiranje počinilaca krivičnih dijela.
Ova specijalistička obuka organizovana je za potrebe policijskih službenika i predstavnika institucija za provedbu zakona s ciljem stjecanja znanja i vještina za identificiranje i praćenje tokova novca koji proizlaze iz krivičnih djela i koji su vezani za utvrđivanje nesrazmjera između stečene imovine i zakonitih prihoda.
Edukacijom su obuhvaćene teme koje su se odnosile na pojam i značaj financijske istrage u Federaciji Bosne i Hercegovine, novije prakse provođenja financijskih istraga u Kantonu Sarajevo, te na identifikaciju imovinske koristi stečene krivičnim djelom.
U cilju suočavanja sa izazovima kod provođenja financijskih istraga, policijski službenici su imali priliku da putem vježbi aktivno steknu saznanja o načinima prepoznavanja indikatora za postupanje u finansijskim istragama, te radnjama dokazivanja u finansijskim istragama, čime je Agencija značajno unaprijedila program održavanja edukacija, na način da su učesnici imali priliku da, osim teorijskog dijela, kroz praktične primjere i interakciju, unaprijede svoja znanja iz navedenih oblasti, a sve u cilju educiranijih i profesionalnijih policijskih službenika u oblasti oduzimanja nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, istakao je Bašić.
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine je u periodu 17 – 18. oktobra 2024. godine u Neumu realizovala treću edukaciju u oblasti financijskih istraga i oduzimanja nezakonito stečene imovine krivičnim djelom u skladu sa Programom i planom stručnog obrazovanja i usavršavanja državnih i policijskih službenika i nosilaca pravosudnih funkcija u vezi sa finansijskim istragama i oduzimanjem imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom za 2024. godinu.
Na ovoj edukaciji, osim tužilaca i sudija, prisustvovao je veliki broj profesionalaca iz različitih institucija koje se bave otkrivanjem i oduzimanjem imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom i to Porezne uprave Federacije BiH, Finansijske – Financijske policije Federacije BiH, te policijski službenici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo – Uprave policije.
Osim izazova kod provođenja financijskih istraga, te postupanja policijskih organa i Porezne uprave u postupcima financijskih istraga, učesnici su imali priliku čuti o novijim praksama provođenja financijskih istraga u Kantonalnom tužilaštvu Kantona Sarajevo. Cilj ove edukacije je obuka službenika koji su dužni postupati po Zakonu, povećanje financijskih istraga, povećanje broja predmeta gdje se primjenjuju mjere oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelima, kao i kreiranje sveobuhvatnog i efikasnog sistema za oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom.
Potrebno je napomenuti da je već do sada edukacijama prisustvovalo preko 900 učesnika, a što doprinosi ostvarenju konačnog cilja – da se stvori funkcionalan sistem za oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom.
Edukacijama se evidentno ostvaruju dugoročni utjecaji koji se ogledaju u stalnom povećanju broja predmeta u kojima se primjenjuje mjera oduzimanja imovinske koristi pribavljene krivičnim djelima u nadležnim institucijama u Federaciji BiH, bilo da se radi o provedenim finansijskim istragama u tužilaštvima, donesenim rješenjima i presudama od strane nadležnih sudova, ili drugim radnjama poduzetim na osnovu Zakona.
Oduzimanje i upravljanje sa imovinom, kao i njen povrat, jača povjerenje javnosti u institucije i predstavlja suštinski aspekt napora da se održi vladavina prava kako u BiH, tako i u Federaciji BiH. Zajedničke edukacije i obuke koriste se u funkciji izgradnje efikasnijeg sistema za oduzimanje imovinske koristi pribavljene krivičnim djleom u Federaciji BiH i ono što je zanimljivo je velika zainteresiranost svih učesnika, što nam je pokazatelj da sa ovim edukativnim aktivnostima nastavimo i u narednim godinama, istakao je Bašić.
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine je u okviru aktivnosti koje se odnose na stručno obrazovanje i usavršavanje državnih i policijskih službenika i nosilaca pravosudnih funkcija 09. i 10. maja organizovala dvodnevnu obuku iz financijskih istraga i oduzimanja nezakonito stečene imovine krivičnim djelom u Federaciji BiH.
Na ovoj edukaciji, osim tužilaca i sudija, te velikog broja policijskih službenika, po prvi put kao izlagači su učestvovali i predstavnici Porezne uprave Federacije BiH, a svrha održavanja iste je jačanje kapaciteta policijskih i drugih tijela za otkrivanje i dokazivanje krivičnih djela i saradnja u financijskim istragama i oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom.
Da se radi o važnom procesu pokazuje i velika zainteresiranost pravosudnih institucija za provedbu ove aktivnosti. Prisutni učesnici su imali priliku da se upoznaju sa postupanjem policijskih organa u postupku za oduzimanje imovinske koristi – učestvovanjem u financijskoj istrazi, kao i o praktičnim primjerima financijskih istraga, korištenju posebnih istražnih radnji u postupcima provođenja financijskih istraga, te ulozi Porezne uprave Federacije BiH u financijskoj istrazi.
U okviru edukacije, predstavnici Agencije su predstavili aktivnosti koje su se odnosile na realizaciju operativne akcije „Bulevar“, gdje su u saradnji sa policijskim službenicima Državne agencije za istrage i zaštitu i Sudske policije Federacije BiH preuzeli 20 stanova, 26 ostava i 16 garažnih mjesta na području Sarajeva, u vezi kojih je Kantonalni sud u Sarajevu na prijedlog Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo donio rješenje o privremenoj zabrani raspolaganja navedenim nekretninama.
“Prisustvo predstavnika Antikorupcionog tima Vlade Federacije BiH na ovoj edukaciji je pokazatelj da u Federaciji Bosne i Hercegovine trenutno postoji jaka opredjeljenost Vlade Federacije BiH za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala”, istakao je Bašić, te najavio pojačane aktivnosti na unapređenju sistemskih rješenja za oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, kao i za upravljanje istom, koje će biti ključno za jačanje integriteta Agencije.
U skladu sa Programom i planom stručnog obrazovanja i usavršavanja državnih i policijskih službenika i nosilaca pravosudnih funkcija u vezi sa finansijskim istragama i oduzimanjem imovinske koristi pribavljene krivičnim djelom za 2024. godinu, Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i tužilaca Federacije Bosne i Hercegovine organizovala je dvodnevnu obuku „Izazovi kod primjene Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom Federacije Bosne i Hercegovine”.
Edukaciji koja je održana od 03. do 04. aprila 2024. godine u Neumu su prisustvovali predstavnici kantonalnih tužilaštava, kantonalnih i općinskih sudova, policijskih agencija, te agencija koje postupaju u skladu sa Zakonom.
Tokom dvodnevnog skupa razgovaralo se je o najvažnijim institutima Zakona o oduzimanju nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, sa osvrtom na izazove u provođenju finansijskih istraga u praksi kroz praktične primjere, kao i o iskustvima u primjeni posebnih istražnih radnji u postupcima oduzimanja imovinske koristi.
Prisutni učesnici su takođe upoznati sa postupanjem policijskih organa u postupku za oduzimanje imovinske koristi – učestvovanjem u financijskoj istrazi, kao i o praktičnim primjerima financijskih istraga, te korištenju posebnih istražnih radnji u postupcima provođenja financijskih istraga. Jedan poseban panel je bio posvećen upravljanju oduzetom imovinom, gdje su učesnici imali priliku od predstavnika Agencije da čuju kako se to preuzima i upravlja oduzetom imovinom, koji su izazovi u postupanju službenika Agencije, kao i dobre prakse.
U završnici edukacije, v.d. direktor Federalne agencije za upravljanje oduzetom imovinom Emir Bašić je izjavio da u Federaciji Bosne i Hercegovine trenutno postoji jaka opredjeljenost za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala, te je najavio nastavak aktivnosti ka unapređenju sistemskih rješenja za oduzimanje nezakonito stečene imovine krivičnim djelom, kao i za upravljanje istom, koje će biti ključno za jačanje integriteta Agencije.
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i...
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i...
Federalna agencija za upravljanje oduzetom imovinom u saradnji sa Centrom za edukaciju sudija i...
U skladu sa Programom i planom stručnog obrazovanja i usavršavanja državnih i policijskih...